Angielski i niderlandzki: intensywne kursy + materiały do samodzielnej nauki języka + trening uczenia się + coaching

Niderlandzki film świąteczny i wymowa ij, ui

Niderlandzki film świąteczny i wymowa ij, ui

Prezent świąteczny dla Ciebie: 5 filmów językowych

Świąteczny “mini-maraton” filmowy z Verbono trwa i nabiera tempa. Przypominam, o co tu chodzi: 5 dni = 5 filmów, czyli w tym przedświątecznym tygodniu mam dla Was po jednym filmie dziennie, od poniedziałku 18 grudnia do piątku 22 grudnia. Jesteśmy w zasadzie za półmetkiem. Dzisiaj na YouTube opublikowałam trzeci odcinek “maratonu” (dziś głównie niderlandzka wymowa), kolejne dwa już jutro i pojutrze.

Dzisiejszy odcinek jest w całości poświęcony nauce języka niderlandzkiego. O co w nim chodzi i jakie masz dodatkowe ćwiczenia? Obejrzyj video (jest na górze strony). PS: Sprostowanie – Fiep Westendorp była kobietą, hmm, a ja w tym filmie zrobiłam z niej… mężczyznę. ;]

Już wiesz, że dzisiaj koncentrujemy się na słownictwie niderlandzkim i, a w zasadzie przede wszystkim, na naturalnej wymowie tego języka. W drugiej części filmu mówię o kontrowersjach wokół wymowy dźwięków: [ij] i [ui]. Wspominam też o różnicach w wymowie języka niderlandzkiego w Holandii (tzw. standard północny) i Pn.Belgii/Flandrii (tzw. standard południowy), a różnic tych trochę jest. Przy okazji: jeśli chcesz dowiedzieć się, jak możesz ćwiczyć wymowę języka obcego (jakiegokolwiek) na trzy różne sposoby, zajrzyj do tego wpisu tutaj na blogu Verbono.

Ćwiczenia dla Ciebie:

 1. Obejrzyj film jeszcze raz, a później samodzielnie (i koniecznie na głos!) przeczytaj całe opowiadanie “De kerstboom”. Nie przejmuj się, jeśli jeszcze nie rozumiesz każdego słowa czy zdania. Póki co chodzi tylko o to, żebyś przećwiczył wymowę poszczególnych słów i dźwięków. I żebyś przyzwyczajał się do brzmienia swojego głosu w tym języku. To bardzo ważne! Cały tekst znajdziesz na zdjęciach – o tutaj:

bajka Jip en Janneke

holenderskie bajki

Gotowe? :] Przechodzimy do zadania nr 2.

2. Zastanów się: ile zrozumiałeś z tego opowiadania? Potrafisz je streścić w kilku zdaniach? O czym ono jest? Spróbuj powiedzieć to po niderlandzku (tak, na głos! :]).

3. Nawet jeśli nie rozumiesz każdego słówka czy nawet całego zdania, jesteś w stanie domyślić się z kontekstu, o co chodzi w opowiadaniu?

4. Pomogę z tym kontekstem. Pytania kontrolne dla odważnych. ;]

 1. Wie is Jip?
 2. Is Janneke zijn zus?
 3. Wat heeft Jip in/bij de speelgoedwinkel gezien?
 4. Wat zegt Jips moeder over de kerstboom bij hen thuis?
 5. Wat doet Jip met zijn kerstboom?
 6. Hoe reageert Janneke?
 7. Hoe reageert Jips moeder?
 8. Wat doet Jip uiteindelijk met de beer?

5. I ostatnie zadanie: przetłumacz na język polski wybrane ciekawe zwroty i zdania. Te ze znakiem * są trudniejsze, przyznaję, ale spróbuj!

 • Het is (wel) een beetje lastig =
 • Soms komen ze elkaar tegen op de stoep. =
 • Ik ga naar jou toe. =
 • *De allermooiste kerstboom die bestaat. =
 • *Daar hangt zoveel in. =
 • *Maar het hoort er niet in. =
 • slingers, balletjes, kaarsjes, een ster =
 • nadenken over iets =
 • Janneke gaat dadelijk mee. / meegaan =
 • heel zielig =
 • Ze lacht erom. =
 • Vind je het niet mooi? =
 • Ik vind het gek. =
 • Die arme beer! =
 • blijven hangen =
 • De boom valt haast om. / omvallen =

Napisz swoje tłumaczenia (tyle, ile chcesz i możesz; nie musisz tłumaczyć wszystkiego) w komentarzu. I mam takie dodatkowe pytanie: Heb je al een kerstboom bij jou thuis? :]

Dowiedz się więcej o nauce języka z Verbono  Zapisz się na dobry kurs językowy

Dyplomowana lingwistka i trener, filolog, doświadczony lektor i tłumacz języka angielskiego, niderlandzkiego i niemieckiego. Założycielka studia językowego Verbono.

2 komentarze

 1. Katarzyna 6 lat temu

  Ik heb al de kerstboom. ? nadenken over iets- pomyśleć o czymś Vind je het niet mooi? – Uważasz, że ta nie jest ładna? De allermooiste kerstboom die bestaat. – Najładniejsza choinka , jaka istnieje. Die arme beer! -Ten biedny miś!

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*