Angielski i niderlandzki: intensywne kursy + materiały do samodzielnej nauki języka + trening uczenia się + coaching

Jak zacząć naukę języka?

Jak zacząć naukę języka?

Jaki jest sekret sensownej nauki języka?

Już za moment zdradzę Ci, jak skutecznie “zabrać się” za naukę języka angielskiego, niderlandzkiego, niemieckiego… jakiego tylko chcesz. Tylko, psst, nikomu ani słowa – to będzie nasza słodka tajemnica… ;]
“The secret to success is getting started.”  – Mark Twain

sukces z językiem

Chcesz sukcesów? Również tych językowych? Zacznij działać. Ot i cały sekret… Nie zastanawiaj się nad tym zbyt długo i po prostu zrób pierwszy krok, choćby ten najmniejszy. Co możesz zrobić na samym początku? Na przykład porozmawiaj ze swoimi znajomymi, którzy już uczą się tego języka i spytaj ich, co było dla nich najbardziej pomocne, kiedy dopiero zaczynali naukę. Wybrali kurs językowy? Grupowy czy indywidualny? A może próbowali uczyć się samodzielnie? Z jakich materiałów korzystali? Spytaj też, z czym mieli największy problem i jakie błędy popełnili w procesie nauki. Bardzo możliwe, że wyciągniesz wnioski z ich potknięć i dzięki temu sam/-a ich unikniesz. Ucz się na błędach! Tych cudzych i tych własnych!

Pamiętaj jednak, że co sprawdziło się u innych, nie musi sprawdzić się u Ciebie. Może, ale nie musi. Każdy z nas jest inny: mamy inne cele językowe, inne predyspozycje, zupełnie inne doświadczenia z nauką języków w przeszłości, itd. Korzystaj z rad i doświadczeń innych ludzi, ale nie traktuj ich jak wyroczni – testuj, sprawdzaj, co działa w Twoim indywidualnym przypadku!

No dobrze, wracając do cytatu – częściowo nie zgodzę się z panem Twainem. Otóż podjęcie działań, w tym wypadku rozpoczęcie nauki języka, to tylko połowa sukcesu. Bo przecież możesz zacząć naukę, ale rzucisz ją w kąt po kilku dniach, bo się zniechęcisz, stracisz motywację i przestanie Ci się chcieć. Brzmi znajomo? Hmm, no właśnie… Potrzebna jest jeszcze kontynuacja. Wytrwałość w dążeniu do celu. Determinacja i jakże niedoceniana… samodyscyplina.

Wytrwaj! Twój wysiłek się opłaci.

Jeśli zaczniesz naukę, wyznaczysz jej cel i nie poddajesz się, gdy pojawiają się pierwsze trudności (a te na pewno się pojawią!) czy oznaki zmęczenia, jesteś na dobrej drodze – masz realną szansę opanować wybrany język obcy. Wytrwaj, a zobaczysz upragnione rezultaty. “Wytrwaj”, pomyślisz, “łatwo powiedzieć”. Co konkretnie możesz zrobić?

 • Bądź systematyczny: ucz się regularnie, optymalnie codziennie (choćby przez 10 minut i stopniowo wydłużaj ten czas).
 • Eliminuj złe nawyki i zastępuj je tymi wspierającymi Cię w drodze do celu.
 • No właśnie: CEL! Wyznaczaj i realizuj kolejne cele językowe. (Dlaczego to jest TAKIE ważne? Przeczytaj ten wpis!)
 • Pracuj nad samodyscypliną.
 • Organizuj swój czas.
 • Ciągle podnoś swoją motywację.
 • I przede wszystkim: naucz się uczyć. (Więcej o treningu uczenia się w TYM wpisie)

Ufff… dużo tego. Spokojnie, nie ma powodów do paniki. Pomogę Ci. Odwiedzaj regularnie mojego bloga językowego. Wybierz język, interesującą Cię kategorię i zacznij zgłębiać tajniki skutecznej nauki języka.

Potrzebujesz wsparcia dyplomowanego lingwisty i doświadczonego trenera językowego? Weź udział w jednym z intensywnych kursów językowych z Verbono – każdy z nich zawiera w sobie elementy treningu uczenia się.

kursy językowe Verbono

Wybierz intensywny kurs grupowy (w tym w mikro-grupie) lub Indywidualny Trening Językowy / ITJ online.  Zobaczysz, że:

• wzbogacisz swoje słownictwo i nauczysz się praktycznego porozumiewania się,

• w końcu zrozumiesz gramatykę języka angielskiego, niemieckiego lub niderlandzkiego,

• poprawisz rozumienie ze słuchu,

• możesz zacząć naukę od absolutnych podstaw lub na wyższych poziomach zaawansowania,

• będziesz zmotywowany do codziennej nauki języka,

• dowiesz się, jak skutecznie i sensownie uczyć się języków obcych – nauczysz się uczyć.

Co jeszcze możesz zrobić? Subskrybuj i regularnie zaglądaj na kanał Verbono na YouTube. Ten film z serii “Tak się ucz!” z pewnością Cię zainteresuje i przybliży Ci tajniki treningu uczenia się.

Photo & video: Verbono

Dowiedz się więcej o nauce języka z Verbono  Zapisz się na dobry kurs językowy

Dyplomowana lingwistka i trener, filolog, doświadczony lektor i tłumacz języka angielskiego, niderlandzkiego i niemieckiego. Założycielka studia językowego Verbono.

3 komentarze

 1. biosys.pl 6 lat temu

  Super wpis o początkach nauki. Żeby jeszcze motywacja była wysoka do nauki 🙂

 2. Joanna 6 lat temu

  Po wielu poszukiwaniach nareszcie znalazłam rewelacyjną stronkę do nauki niderlandzkiego. Chcę nauczyć się mówić w tym języku. Nie jest to łatwe bo maturę zrobiłam 40lat temu. Ale mówi się że na naukę nigdy za późno a poza tym mam tam rodzinę. Pozdrawiam i biorę się do nauki.

  • Autor

   Trzymam kciuki za Pani niderlandzki! 🙂 I zgadzam się – na naukę nigdy nie jest za późno. Pozdrawiam serdecznie.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*